Akdamar Kilisesi nerede yer alır?

Gevaş İlçesi’nin sınırları dahilindeki Akdamar Adası’nda yer almaktadır. Adanın güneydoğusuna kurulmuş olan kilise, Kutsal Haç adına Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel’e yaptırılmıştır.

Akdamar kalesi hangi şehirde?

Akdamar Adası (Ahtamar veya Ağtamar biçimlerinde de yazılır; Ermenice: Աղթամար Akhtamar), Türkiye’nin Van ve Bitlis illeri arasında bulunan Van Gölü’nün içinde yer alan ikinci büyük adadır. Van’ın Gevaş ilçesi sınırları içerisinde yer alan adada Ermeniler´den kalma bir kilise bulunur.

Akdamar nerenin ilçesi?

Akdamar, Tekman, Erzurum ili Tekman ilçesine bağlı köy.

Akdamar Adası kaç TL?

Bakanlığın yaptığı zamdan sonra Van’da adaya giriş ücreti 60 TL olarak belirlendi. Akaryakıt fiyatlarındaki artış sonrası adaya geçiş için kullanılan tekne fiyatı ise 35 TL oldu. Bu zamlarla birlikte adaya gidebilmek için kişi başı harcanan miktar 95 TL‘ye yükseldi.31 Tem 2022

Akdamar Kilisesi neden önemli?

Kilise, Kudüs’ten İran’a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç’ın bir parçasını barındırmak amacıyla inşa edilmiştir. Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise, mimari açıdan Ortaçağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında sayılır.26 Mar 2010

Akdamar efsanesi nedir?

Efsaneye göre, bu adada Ermeni baş keşişin “Tamar” isminde güzeller güzeli bir kızı vardır. Adanın etrafında bulunan köylerde çobanlık yapan bir genç ise bu dünya güzeli kıza âşık olur. Genç adam, Tamar’ı görmek için her gece adaya yüzer; Tamar da karanlıkta yerini belli etmek için çobanı elinde bir fenerle bekler.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın