Asker Saime Kurtuluş Savaşı’nda ne yaptı?

Asker Saime diye anıldı. Kuvvetli bir fikir edebiyatçısı olan Saime, savaş sonrasında öğretmenlik yapmıştır. Pozantı’da mücadele etmiştir. 8 Mayıs 1920’de gece Fransız kuvvetlerine Kumcu Veli ile birlikte kılavuzluk ederek, onları Türklerin ateş hattına sokmuştur.30 Eki 2018

Asker Saime Hanım kimdir?

Münevver Saime (Asker Saime) Hanım İstanbul Hanımlarından olup, Anadolu’ya geçen ve Mili Mücadele’ye fiilen katılarak savaşan mücahit kadınlarımızdan birisi de “Asker Saime” olarak bilinen Münevver Saime Hanım‘dır.

Asker Saime kaç yılında öldü?

Yine ondan, bu mitingden sonra tutuklandığını, Anadolu’ya kaçarak Millî Mücadele’ye katıldığını, yaralandığını, İstiklâl Madalyası almış bulunduğunu, Asker Sâime diye anılan Münevver Sâime Hanım’ın, bu mücâhidemizin savaştan sonra Edebiyât öğretmenliği yaptığını, 1951’de vefât ettiğini öğreniyoruz.

Asker Saime kimdir kısa özet?

Tam adı Münevver Saime olup Asker Saime olarak tanındı. Yunanlılar’ın İzmir’i, İtilaf Devletlerinin de İstanbul’u işgal ettiği yıllarda öğrenciydi. Bu işgaller üzerine Saime Hanım arkadaşlarıyla bir araya gelerek Milli Mücadele’ye katılmaya karar verdi. Okulu bittikten sonra İhtiyat Zabiti Münir Bey’le evlendi.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın