Atom hacmi nasıl artar soldan sağa?

Aynı periyotta soldan sağa gidildikçe elektron sayısı arttığı için atom hacminin de artmasının gerektiği düşünülebilir fakat elektron sayısı arttıkça proton sayısı da artar. Proton sayısının artması çekirdeğin çekim gücünü artırır. Böylece elektron başına düşen çekim kuvveti artar. Bu nedenle atom hacmi küçülür.

Atom hacmi en büyük ne demek?

Cevap: Cevabımız Fransiyum (Fr) olacaktır. Atom hacmi en büyük olan element bu elementtir. Bu elementin yarıçapı e haliyle hacmi en büyük olan element oluyor.

Atom büyüklüğü nasıl belirlenir?

Elementlerin atom yarıçapı taşıdığı enerji katmanı (enerji seviyesi) sayısı arttıkça büyür, çekirdek yükü arttığında ise küçülür. O hâlde periyodik tabloda: Bir grupta yukarıdan aşağıya inildiğinde; yörünge (periyot sayısı) artar. Yörünge sayısının artması atom çapının artması anlamına gelir.

Atom çapı soldan sağa nasıl değişir?

Atom büyüklüğü Bir periyotta, soldan sağa doğru atom yarıçapı azalır; aynı periyotta n sayısı değişmemekle beraber (yeni elektronlar hep aynı tabakaya girmektedir) atom numarası yani etkin çekirdek yükü arttığından en dış tabaka elektronları daha çok çekilmekte ve atom küçülmektedir.

Atom hacmi neye bağlıdır?

Periyodik sistem içerisinde aynı grupta yukarıdan aşağıya doğru gidildikçe atom hacmi artmaktadır. Bunun sebebi ise her grupta yukarıdan aşağı doğru gidildikçe atomların katman sayısının çoğalması ve bu sebeple elektronların çok daha geniş bir çevrede dolanması olmaktadır.23 Ağu 2021

Atom hacmi neyle orantılı?

Cevap: Atom hacmi, atom çapına bağlı bir büyüklük olup; atom çapı çekirdekten son yörüngeye kadar olan mesafenin iki katı büyüklükte olan bir niceliktir. Atom hacmi, atom çapı ne kadar büyükse o kadar büyük olan bir niceliktir. Atom çapı da yörünge sayısına bağlı olarak değişir.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın