Ay adlarına gelen ekler nasıl yazılır?

Ayların yazımı kapsamında,

 • Belirli bir tarihi ifade eden ay isimlerine gelen ekler ayrılmaktadır.
 • Ay isimleri belirli bir yılı veya günü ifade etmediklerinde küçük yazılmaktadırlar.

Ay ismine gelen ek ayrılır mı?

TDK ve Necmiye Alpay’ın Türkçe Sorunları Kılavuzu’na göre belirli bir tarih belirten ay ve gün adları büyük harfle başlarken, belirtmeyenler küçük harfle başlar. Ayrıca büyük harfle başlaması gereken tarihlerden sonra gelen ekler kesme işaretiyle ayrılır.4 Eyl 2020

Ay’ı nasıl yazılır?

6) Gün ve Ay Adlarının Yazımı: Cümle içinde geçen gün ve ay isimleri küçük harfle başlar;ancak gün ve ay isimleri bir tarihe bağlanmışsa yani yanında bir rakam varsa büyük harfle başlatılır.

2 ay nasıl yazılır?

 • kesinlik bildiren bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle yazılır. …
 • Tarihler yazı içinde gün/ay/yıl şeklinde sıralanırlar. …
 • Ay ve gün adları tek başlarına kullanıldıklarında cümle içinde küçük harfle başlarlar. …
 • Tarih yazılırken gün/ay/yıl rakamlarının arasına nokta (.)
 • Daha fazla öğe…•25 Ağu 2020

  Ay neden büyük yazılır?

  Güneş, dünya ve ay Astronomik bağlamlarda, Ay, güneş veya dünya gibi büyük harfle yazılmalıdır, çünkü bu öğelere ilgili nesnelerin tanımlayıcı adları olarak atıfta bulunuyoruz. Bununla birlikte, yıldızların kendilerine veya türev veya metaforik kullanımlara atıfta bulunduğumuzda bu öğeleri küçük harfle yazıyoruz.

  Ay nereye yazılır?

  Bilinen bir tarihi anlatan ay ve gün adları her yerde büyük harfle yazılır: Örnek: 23 Nisan kutlamaları, 19 Mayıs hazırlıkları, 31 Mart ayaklanması … b. Tarihler zaman birimi olarak en kısa olandan en uzun olana doğru -yani “gün/ay/yıl” şeklinde- sıralanır. c.

  Ay olan Eylül nasıl yazılır?

  Belirli bir tarih bildiren ay ve gün adları büyük harfle başlar: 29 Mayıs 1453 Salı günü, 29 Ekim 1923, 28 Aralık 1982’de göreve başladı. Lale Festivali 25 Haziran’da başlayacak. Belirli bir tarihi belirtmeyen ay ve gün adları küçük harfle başlar: Okullar genellikle eylülün ikinci haftasında öğretime başlar.

  Ay’da nasıl yazılır?

  Bağlaç olan -de, -da eki ayrı yazılır. Ayda yılda kelimelerini cümle içinde kullanalım: Ayda yılda bir geliyorsun. (Burada -de, -da eki bulunma durumu ekidir ve bitişik yazılmalıdır.

  Özel isimlere hangi ekler gelirse ayrılmaz?

  Özel adlara getirilen yapım ekleri, çokluk eki ve bunlardan sonra gelen diğer ekler kesmeyle ayrılmaz: Türklük, Türkleşmek, Türkçü, Türkçülük, Türkçe, Müslümanlık, Hristiyanlık, Avrupalı, Avrupalılaşmak, Aydınlı, Konyalı, Bursalı, Ahmetler, Mehmetler, Yakup Kadriler, Türklerin, Türklüğün, Türkleşmekte, Türkçenin, …8 Şub 2021

  Ay sonunda nasıl yazılır?

  Çekim eki geldiği zamanda -y değil -n harfi gelir çünkü bu bir isim tamlamasıdır: ay sonunu, ay sonuna vs… gibi.

  Lütfen İçeriği Puanlayın

  0 / 12

  Your page rank:

  Yorum yapın