Ereğli Demir Çelik fabrikasını kim kurdu?

Erdemir 1961 yılında esas olarak devletin parası ve teminatı ile Amerikan Koppers Corp. Inc. Westinghouse Elektric Int. ve Blow Knox şirketlerinden oluşan Kopper’s Grubu (Koppers Assocaites S.A) tarafından kurulmaya başlanmıştır. Erdemir, Türkiye’nin ilk yassı çelik tesisi olacaktır.

En büyük demir çelik fabrikası nerede?

Hatay’ın Payas ilçesinde 6,8 milyon m² fabrika alanına kurulmuş olan İSDEMİR bugün yaklaşık 5,3 milyon ton sıvı çelik kapasitesine sahiptir. Ayrıca 3,5 milyon tonu yassı ürün, 2,5 milyon tonu uzun ürün olmak üzere 6 milyon ton nihai mamul üretim kapasitesine ulaşmıştır.

Erdemir kime satıldı?

Oyak’ın Erdemir faturası 2.9 milyar doları aştı. EREĞLİ Demir Çelik İşletmeleri’nde (Erdemir) yüzde 46.12 oranındaki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) hissesi ile yüzde 3.17 oranındaki Türkiye Kalkınma Bankası(TKB) payının Oyak’a devrine ilişkin devir sözleşmesi imzalandı.28 Şub 2006

Ereğli hammaddeyi nereden alıyor?

Ana ham maddeler olan demir cevheri ve kömür deniz yolu ve demir yolu vasıtası ile Erdemir ve İsdemir tesislerine gelir. Grup için başlıca ham madde kaynaklarından biri de Ermaden’dir.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın