Ermeniler hangi şehirlerimizi işgal etmişlerdir?

Balıkesir, İzmir, Samsun, Batum, İzmit, Merzifon, Afyon ve Eskişehir’e birlikler gönderdiler. Fransa: Hatay, Mersin ve Adana’yı işgal etti. Ermenilerin yardımı söz konusudur. İtalya: Afyonkarahisar, Antalya, Kuşadası, Bodrum, Fethiye ve Marmaris’i işgal etti.

Ermeniler nereyi işgal etti Türkiye?

Cevap: Ermeniler Erzurum ve etrafını işgal etmişlerdir. Bunun dışında Güney illerinde ise Fransızlara küçük çaplı da olsa yardım etmeye çalışmışlardır. Kurtuluş Savaşı ile birlikte Doğuda Ermenileri Kazım Karabekir önderliğindeki Kuvayı Milliye birlikleri bozguna uğratmıştır.28 Kas 2017

Ermeniler nereden nereye göç ettirildi?

Yönetimde Türklerin çoğunlukta olduğu Sancak’ta yaşamak istemeyen Ermeniler, 1938 yılında Türk ordusunun Sancak’a girmesiyle Suriye’ye göç etmeye başladılar. Bu ilk göçte yaklaşık 350 civarında aile kendi isteğiyle Halep’e göç etti.

Ermeniler hangi cepheyi işgal etmişlerdir?

Doğu Cephesi, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında 1919-1921 yılları arasında Türk-Ermeni Savaşı (24 Eylül-2 Aralık 1920) dahil olmak üzere, Doğu Anadolu ve Güney Kafkasya’da gerçekleşen muharebelerden meydana gelen cephe.

Yunanlıların işgal ettiği iller hangi illerdir?

Nisan 1920’den sonra Yunan ordusu İzmir’den harekete geçerek, Bursa, Eskişehir, Kütahya ve Afyon’a kadar Batı Anadolu’nun büyük bir bölümünü de işgal altına almıştır.

Hangi şehir Yunanlılar tarafından işgal edildi?

Bilindiği gibi Yunanlılar 15 Mayıs 1919’da İtilaf Devletleri adına ve onların korumasında İzmir’e asker çıkarıp işgal ettiler.

Mondrostan sonra italyanlar hangi bölgeyi işgal etmişlerdir?

Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra İtalyanlar bu bölgelerde işgale başladılar. Önce 1919 yılının Mart ayında Antalya işgal edildi. Daha sonra Kuşadası, Bodrum, Fethiye ve Marmaris gibi Menteşe bölgesindeki sahil şeridi, Muğla, Konya, Burdur, Afyon, Söke ve Akşehir bölgeleri işgal edildi.11 Ara 2017

Gürcistan nereyi işgal etti?

Ekim 2011’de, resmi bir Avrupa Parlamentosu belgesinde, Gürcistan‘ın Abhazya ve Güney Osetya (Tşinvali bölgesi) bölgeleri işgal edilmiş bölgeler olarak adlandırıldı.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın