İncir yetiştirme koşulları nelerdir?

Türkiye’de incir en çok Ege Bölgesi illerinde yetişir. Kış aylarının ılıman, yaz aylarının sıcak geçtiği iklimlerde yetişen incir için en düşük sıcaklık 7, en yüksek sıcaklık ise 40 derecedir. Yıl içindeki ortalama sıcaklığın 18-20 derece civarlarında seyretmesi beklenir.

İncir nasıl yetiştirilir kısa bilgi?

İncir ağacı en iyi fidan yöntemi veya çelik aşılama yöntemi ile yetiştirilir. Fidan kullanarak yetiştirmek çok kolaydır. Gübre ile karıştırılmış olan toprağa sağlam olan fidanlar yerleştirilir ve can suyu verilir. Güneş alan bir yerde olması önemlidir ve 3 – 4 günde bir defa sulanması yeterlidir.27 Haz 2020

İncir ağacı çok su ister mi?

İncir ağacının en uygun yağış isteği 625 mm dir. Yağış miktarının 550 mm. nin altına düşmesi durumunda sulama yapmak gerekir. Yıllık yağışın yeterli olmadığı yıllarda yağışların miktarına da bağlı olarak bir veya iki sulama yapmak yararlı ve hatta zorunludur.

İncir nasıl toprak sever?

Derin, kumlu-killi, yeterli organik materyal ve kirece sahip topraklar istenir. İncir ağacı kireçce zengin topraklarda iyi yetişir ve toprak tuzluluğuna az dayanıklı bir bitkidir. İncir taban suyu 2 metreden daha yakın olan topraklarda kaliteli ürün vermez.

İncir ağacı susuz yetişir mi?

İncir ağacının optimum yağış isteği yıllık 625 mm’dir. Yağış miktarının 550 mm’nin altına düşmesi durumunda sulanma yapılmalıdır. Çok yağışlı yerlerde ağaçlar fazla büyük olur ve meyveler iri ve tatsız olur.9 Haz 2019

İncir en iyi nerede yetişir?

Akdeniz ve Marmara Bölgesi’nde de yetişen incir için üretimde birinci sırada olan ilimiz Aydın’dır. Aydın’da ise en çok Köşk, İncirliova, Germencik, Sultanhisar ilçelerinde incir yetiştiriciliği yapılmaktadır. Aydın ilimizde, Türkiye’de ve dünyada sıkça tercih edilen incir çeşitleri yetişmektedir.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın