Kadıköy nerede hangi yakada?

Kadıköy İstanbul’un Anadolu yakasındadır. İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne açılan güney ağzının doğusuna düşer. Doğusunda Maltepe ilçesi, batısında İstanbul Boğazı, ve Marmara Denizi, kuzeyinde Üsküdar ve Ataşehir ilçeleri, güneyinde Marmara Denizi ile çevrilidir.

İstanbul Avrupa yakasında hangi semtler var?

Kuzey sahilini kapsayan Eyüpsultan, Arnavutköy ve Çatalca, güney sahilinde ise Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy, Küçükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece ve Silivri bulunmaktadır. Boğaziçinde bulunan ilçeler Beyoğlu, Beşiktaş ve hem kuzey sahiline hem de boğaziçine bakan tek ilçe Sarıyer’dir.

İstanbul kaç yakaya ayrılır?

Toplam 39 ilçesi İstanbul‘un Avrupa yakasında 25 ve Anadolu yakasında 14 ilçe bulunmaktadır. İstanbul‘un en kalabalık ilçesi Esenyurt, nüfusu en az ilçesi ise Adalar’dır.12 Eki 2022

Karaköy Avrupa yakasında mı?

Eski Galata semtinin modern adıdır. Tarih boyunca bir liman ve ticaret merkezi olma özelliğiyle ön plana çıkmıştır. Boğaziçi’nin Avrupa tarafında Haliç’in ağzında yer alır. Karaköy, şehrin çok tarihsel bölgelerinden ve en eskilerinden biridir.

Üsküdar Anadolu yakası mı?

Üsküdar, İstanbul’un Anadolu Yakası‘nda bulunan bir ilçesidir. Üsküdar İlçesi, kuzeyden Beykoz, kuzeydoğudan Ümraniye, doğudan Ataşehir, güneyden Kadıköy ilçeleri ve batıdan İstanbul Boğazıyla çevrilidir.

Erenköy Anadolu yakasında mı?

Erenköy‘e ulaşım; ER1 KadıköyErenköy. ER2 KadıköyErenköy….

Erenköy, Kadıköy
İl İstanbul
İlçe Kadıköy
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2019)

9 satır daha

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın