Karasal iklimin hayvancılık faaliyetleri üzerindeki etkisi nedir?

Cevap: Yazları yağışlı ve serin geçen bölgelerde bulunan çayırlarda büyükbaş hayvan beslenir. En geliştiği yerler Erzurum-Kars Bölümü ile Doğu Karadeniz Bölümü’dür. Karasal yani yarı kurak iklimden dolayı bozkırların bulunması küçükbaş hayvancılığın yaygın olmasını ve gelişmesini sağlar.

İklim hayvancılık faaliyetlerini nasıl etkiler?

Cevap İklim tarımcılık faaliyetleri üzerinden önemli bir etkiye sahiptir. Örneğin çok soğuk olan bir bölgede arıcılık yapmak veya mera hayvancılığı yapmak mümkün olmaz. Veya sıcak denizlerde balıklar soğuk denizlere göre daha azdır ve daha az yağlıdır bu nedenle daha az lezzetlidir.

Karasal iklimin tarım ürünü nedir?

Kış mevsimi çok karlı ve dondurucu geçmekle beraber, yaz mevsiminde şiddetli kuru sıcaklar egemendir. Yıllık ortalama sıcaklık, 10 °C, kış sıcaklığı, -1,4 °C, yaz sıcaklığı ise, 30-35 °C’dir. Tarım ürünlerine buğday, arpa, tahıl vb. tarım ürünleri örnektir.

Karasal iklimin en önemli özelliği nedir?

Kıtaların orta kısımlarında, denizden uzak yerlerde ve Kuzey Yarım Küre’de etkili bir iklim türüdür. Kışlar soğuk ve karlı, yazlar genellikle sıcak ve kurak geçer. Karasal iklime sahip bölgelerde, kış erken başlar ve ortalama 90 gün karın bölgesinde kalmaktadır. Yazlar kış gibi erken başlar ve sıcaktır.12 Tem 2020

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın