Karum ne anlama gelir?

Karum, Asur dilinde liman ve rıhtım anlamına gelen, asıl anlamıyla kentin yanında kurulan ticaret merkezidir. Asur ticaret kolonileri zamanında Anadolu’da, karumlar kurulmuştur. Anadolu’daki karumlar, Mezopotamya’dakilerden daha küçük yerleşim birimleridir.

Karum ne demek 9 sınıf?

Asur dili üzerinden karum liman ve rıhtım anlamına gelir. Genel anlamı olarak ise kentin yakınında kurulan bir ticaret merkezidir. Ticaret kolonileri olarak da bilinir ve Anadolu’ya bakıldığı zaman birçok farklı kentin yanında kurulmuştur.9 Şub 2021

Karum Kaniş nedir ve nerede bulunur?

Kanesh, Kayseri’nin Kuzey-doğusunda Kayseri-Sivas karayolunun 20. km’sinde yolun 2 km kuzeyinde; Karahüyük Mahallesi sınırları içendedir. Kültepe, biri yerlilerin oturduğu höyükten, öteki aşağı şehir veya Asurlu tüccarların yerleştiği Karum alanından oluşmuştur.

Karum hangi uygarlığa aittir?

Hititlerin Anadolu’da kurduğu ilk kentin kalıntısı olan höyük ve onu saran Karum‘dan oluşan Kültepe Ören Yeri’nde yönetim binalarının, dini yapıların, ev, dükkân ve atölyelerin kalıntıları görülmektedir. Asurların kurduğu büyük ticaret kolonileri karumların merkezi Kültepe’deki Karum‘du ve diğer karumları yönetiyordu.

Karum mu kim kurdu?

Asurlular, kurdukları bu sistemi bir ticaret kolonisi anlamında geliştirmeyi başarmışlar, çoğu yerli krallıkların merkezinde veya önemli şehirlerde, liman anlamına gelen ve “karum” denilen birer ticaret merkezi/pazaryeri oluşturmuşlardır.

Karum kim kurmuştur?

Asurlular, bulundukları konumdan dolayı ticaretin önemli noktalarından birisinde bulunmaktaydı. İpek ve baharat yollarına yakın olan Asurlular için ticaret kolonileri kurmak kaçınılmaz bir durum olmuştur. Tarihte İlk karum, Kaniş adı verilen bölgede kurulmuştur.21 May 2021

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın