Kayseri Ulu Cami hangi beylik döneminde yapılmıştır?

Ulu Cami olarak bilinmekle beraber değişik kaynaklarda Cami-i Kebir veya Sultan Cami olarak da anılmaktadır. H.530/M.1135 tarihinde, Danişmendli hükümdarı Melik Mehmet Gazi tarafından yaptırılmıştır.

Divriği Ulu Cami hangi kategoride?

Ülkemizdeki 13 UNESCO Dünya Miras Alanından biri olan Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası 1985 yılında Dünya Miras Listesine kaydedilmiş olup, 2015 yılı alanın kaydedilişinin 30. Yıldönümüdür.

Diyarbakır Ulu Cami hangi beylik yaptı?

Tarihi ve mimari özellikleri ile muhteşem olan Ulu Cami, Nebi Cami ve Safa Cami Diyarbakır‘ın en ünlü camilerdir. Selçuklu Sultanı Melik Şah tarafından yaptırılan Ulu Cami, orijinal dizaynı ve hem Bizans hem de daha eski mimari malzemeleri kullanması ile ilginç olup Türkiye’nin en eski camilerindendir.

Divriği Ulu caminin özellikleri nelerdir?

Darüşşifa caminin güney duvarına dayanmıştır. Orta bölümü bir ışıklık kubbesi ile örtülmüştür, giriş ile birlikte dört eyvandan oluşur. Darüşşifanın kuzeydoğu köşesinde türbe yer alır. Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası 1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine alınarak Türkiye’den listeye giren ilk mimari yapı olmuştur.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın