Kızılırmak nehri kaç ilden geçer?

Kızılırmak, 2000 metre rakımda Sivas, İmranlı, Kızıldağ üzerinde doğup Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Aksaray, Çankırı, Çorum ve Samsun şehirlerini geçerek Karadeniz’ne dökülür.

Kızılırmak Yeşilırmak nereden doğar nereye dökülür?

Yeşilırmak
Kaynak Suşehri, Sivas, Türkiye 40°03′41″K 37°56′21″D
Ağız Çarşamba, Samsun, Türkiye 41°22′47.4″K 36°39′37.2″D
Ağız rakımı 0 m
Uzunluk 519 km

4 satır daha

Kızılırmak nehri nereden geçiyor?

Sivas’tan doğan, 1355 kilometrelik uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun nehri Kızılırmak, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerken, çok sayıda dere ve çayın sularını da toplayarak Bafra Burnu’ndan Karadeniz’e dökülüyor.2 Eyl 2007

Kızılırmak hangi şehirden denize dökülür?

Kızılırmak Deltası, diğer adıyla Bafra Ovası, Kızılırmak‘ın Karadeniz’e döküldüğü yerde, taşıdığı alüvyonlarla oluşturduğu, delta ovası ve sulak alanlar kompleksidir. Samsun ilinde Ondokuzmayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarındadır. 56.000 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük deltalarındandır.

Kızılırmak’ta yüzülür mü?

Kızılırmakta insan canını tehdit eden detayları gazetemize değerlendiren AKEM Başkanı Mahmut Karakollukçu, profesyonel yüzücü bile olunsa Kızılırmak‘a asla yüzmek için girilmemesi gerektiğini söyledi.4 Haz 2021

Dünyanın en uzun nehri nerededir?

1- Nil Nehri 6.695 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun nehri olarak biliniyor. 2- Taşıdığı su kapasitesi bakımından dünyanın en büyük nehri olduğu bilinen Güney Amerika’daki Amazon Nehri‘nin, Afrika’da bulunan Nil Nehri‘nden biraz daha kısa olduğu düşünülüyor.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın