Mahir Çayan aslen nerelidir?

Samsun doğumlu olan Mahir Çayan, ortaokul ve lise dönemlerini Haydarpaşa Lisesinde yani İstanbul’da geçirdi. 1963’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydoldu. Ertesi yıl Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesinde öğrenimine devam etti.

Ulaş Bardakçı kimdir nerelidir?

Rasih Ulaş Bardakçı (1947, Hacıbektaş, Nevşehir – 19 Şubat 1972, İstanbul), TİP, FKF, Devrimci Gençlik, THKP-C gibi örgütlerde faaliyet göstermiş Türk Marksist-Leninist militan.

Mahir Çayan kimi öldürdü?

Mahir Çayan, Hüdai Arıkan, Cihan Alptekin, Nihat Yılmaz, Ertan Saruhan, Ahmet Atasoy, Sinan Kazım Özüdoğru, Sabahattin Kurt, Ömer Ayna, Saffet Alp isminde 10 militan ve Gordon Banner, Charles Turner ve John Law isminde 3 yabancı NATO görevlisi öldü.

Mahir Çayan ın eşi kimdir?

Gülten Savaşçı (1 Aralık 1943, Reşadiye, Tokat) Türk devrimci ve Mahir Çayan’ın eski eşi. Gülten Savaşçı, orta hâlli bir ailenin iki çocuğundan biri olarak 1 Aralık 1943 tarihinde Tokat’ın Reşadiye ilçesinde doğdu.

Saffet Alp kimdir nerelidir?

Saffet Alp (d. 30 Eylül 1949; Kayseri – 30 Mart 1972; Kızıldere, Niksar, Tokat), Türk asker ve devrimci. Saffet Alp, lise yıllarında oldukça faal bir gençti. Daha sonra devrimci gençlik hareketinin önderlerinden biri olan Hüseyin İnan ile yakın arkadaştır.

Ertan Saruhan kimdir nerelidir?

Ertan Saruhan (kod adı Taner), (1942; Fatsa, Ordu – 30 Mart 1972; Kızıldere, Niksar, Tokat) Kızıldere Olayları sırasında ölen marksist eylemci, öğretmen, laborant ve DEV-Genç Merkez Yürütme Kurulu üyesi.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın