Midye-Enez hattı kim yaptı?

birinci balkan savaşı sonunda türkiye’nin balkan sınırına çizilen hat. enver paşa’nın yaptığı nadir hayırlı işlerden biri ikinci balkan savaşında bu hattı aşarak edirne’yi dolayısıyla selimiye’yi tekrar alması olmuştur.

Midye-Enez hattı hangi savaşta kaybedildi?

Londra Antlaşması, 30 Mayıs 1913 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu’nun yenilmesiyle sonuçlanan I. Balkan Savaşı sonunda Bulgaristan Krallığı ile imzalanmıştır. Bu antlaşmaya göre; Osmanlı Devleti’nin batı sınırı MidyeEnez hattı olacaktır. Selanik, Güney Makedonya Yunanistan’a verilecektir.

2 balkan savaşı neden çıktı?

I. Balkan Savaşı‘ndan sonra özellikle Bulgaristan’a diğer Balkan Devletlerine göre daha fazla toprak aldığı için bu duruma Sırbistan ve Yunanistan karşı çıkmıştır. İki devlet bir araya gelerek Bulgaristan’a saldırmışlardır. Bu sebeple de artık yeni bir savaş yani II. Balkan Savaşı ortaya çıkmıştır.13 Nis 2022

Balkan savaşları ve sonuçları nelerdir?

Birinci Balkan Savaşı: Balkan Birliği kazandı ve Osmanlı İmparatorluğu yenildi, Londra Antlaşması imzalandı. İkinci Balkan Savaşı: Bulgaristan yenildi, Bükreş Antlaşması (1913) imzalandı.

Midye Enes hattı nerede?

Bu antlaşmaya göre Bulgaristan Krallığı ile Osmanlı Devleti arasındaki sınır MidyeEnez Hattı olmuştur. Bu hat, Karadeniz kıyısındaki Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Midye kasabası ile Ege Denizi kıyısında Meriç Irmağı’nın denize döküldüğü yerdeki Edirne’ye bağlı Enez arasında çizilen çizgidir.

Balkanlar Osmanlı için neden önemli?

Ayrıca Balkan coğrafyası askeriye, ekonomi ve bilim-teknoloji alanlarında Osmanlı Devleti’ni besleyen bir bölgeydi. Çünkü Avrupa’da bu alanlarda meydana gelen gelişmeler ve ortaya çıkan yenilikler Balkanlar üzerinden Osmanlı İmparatorluğu’na nüfuz ediyordu.27 May 2010

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın