Paternalist yaklaşım ne demek?

Paternalizm; Sokrates ve Platon’un siyaset felsefesi fikri olan, ‘aile yönetimi, devlet yönetiminin bir modelidir’ prensibine dayanan ve halk içerisindeki doğruyu seçme yetisine sahip olan ‘yetkinlerin’ verecekleri kararlarla siyasal yönetimin gerçekleşmesine dayanan bir sistemdir.

Paternalist ilişki nedir?

Paternalizm; hiyerarşik ilişkiler içerisinde liderin örgütü bir aile ortamına benzetip, astların hem bireysel hem profesyonel yaşamlarında yol gösteren, destekleyen ve karşılığında da onlardan örgüte ve kendilerine karşı sadakat ve bağlılık bekleyen bir yaklaşımdır.

Paternalist nedir tıp?

Hastanın o andaki tercihlerinden bağımsız olarak hastanın iyiliğini teşvik eder. Başkalarının hayatını onların iyiliği için onların isteklerine ve düşüncelerine bakmaksızın düzenlemenin doğru olduğunu savunan yaklaşımdır.

Paternalist hekim nedir?

Bir babanın çocuğa gösterebileceği ihtimam, sahiplenme ve onun yerine kararlar almaşeklindeki ilişkiye benzetilmesinden dolayı hekim-hasta arasındaki böylesi bir ilişki “Paternalistik” ilişki olarak adlandırılmaktadır.29 Eyl 2013

Paternalist lider kimdir?

Paternalist liderlik olarak da adlandırılan Babacan liderlik, özellikle kollektivist kültürlerde ortaya çıkan, astlarının duygusal ihtiyaçlarına babacan bir tavırla yaklaşan yöne- ticilerin liderlik stilini ifade etmektedir.3 Ağu 2018

Paternalist ne demek TDK?

TDK‘ya göre Paternalizm “ babacılık “ anlamına gelmektedir.4 Kas 2021

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın