Türkiye haritasında Ilgaz nerede?

Kastamonu- Çankırı yolunun geçtiği ve uzunluğu 50 kilometreyi bulan Ilgaz Dağı kütlesi, iki zirveden oluşmaktadır. Ankara’nın kuzeyinde ve Kastamonu’nun güneyinde yer alan bu dağ, uzun bir yer kütlesi görünümündedir. Kuzeyinde Kastamonu’nun yanı sıra Karabük ve Küre Dağları yer almaktadır.20 Eki 2020

Ilgaz Dağı’nın özellikleri nelerdir?

Kastamonu-Çankırı yolunun 1.775 m’lik bir geçitle aştığı Ilgaz Dağı, doğu-kuzeydoğu, batı-kuzey batı doğrultusunda 50 km uzunluğunda oval bir kütle oluşturur. En yüksek zirvesi Büyükhacat tepesi 2587 m, ikinci zirvesi Küçükhacat tepesi ise 2546 m yüksekliktedir.

Ilgaz Dağı nerede ve türü?

Ilgaz dağları, Batı Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek dağ kütlesidir. Kastamonu-Çankırı yolunun 1.875 m’lik bir geçitle aştığı Ilgaz dağı doğu-kuzeydoğu, batı-kuzey batı doğrultusunda 50 km uzunluğunda oval bir kütle oluşturur.

Ilgaz dağlarında ne yapılır?

Ilgaz Dağı Milli Parkı Kış aylarında kayak, kızak ve snowboard gibi aktivite seçenekleri ve yaz sezonunda piknik, doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, bisiklet, botanik turlar ve foto safari gibi olanaklar da mevcuttur. Doğa yürüyüşçüleri için 12 km’lik bir parkura da ev sahipliği yapmaktadır.

Ilgaz Çankırı mı Kastamonu mu?

Ilgaz Dağı Nerede? Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Kastamonu ve Çankırı İlleri sınırları içinde bulunmaktadır.

Ilgaz eskiden nereye bağlıydı?

Ilgaz, Osmanlı döneminde Çankırı(kengiri) livasına bağlı bir nahiye merkezi iken 23.10.1920 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla ilçe yapılmıştır.

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın