Türklerin gerçek atası kimdir?

Türk, Turok veya et-Turk (Arapça: الترك ابن يافث), Türk ve Arap mitolojilerine göre tarihen yaşamış ve şimdi de nesillerini devam ettiren tüm Türk halklarının efsanevi atası. Efsaneye göre Türk, Yafes’in oğludur. Yafes ise hem Kitâb-ı Mukaddes’te hem de Kur’an’da adı geçen Nuh’un oğludur.

Türklerin soyu nereye dayanıyor?

(Şeşen 1998: 30). Demek ki bu Arapça kaynağa göre Türk, Nuh peygamberin torunudur. Şimdi de 1077’de yazılan Dîvânu Lugâti’t-Türk’e bakalım: “Türkler aslında yirmi boydur. Bunların hepsi Nuh peygamberin oğlu Yâfes oğlu Türk’e dayanır (Kâşgarlı Mahmud, el yazması 2008: 20).

Ilk Türk lideri kimdir?

Türkler, her dönemde etrafında birleşecekleri bir lider bulduklarında tarihin seyrini değiştirmek üzere gayret sarf etmişlerdir. Asya Hun Devleti’nin kurucusu Teoman bu liderlere ilk örnek. Akabinde adını tarih sayfalarına yazdıran Mete Han sahneye çıkacak ve MÖ 209’da Hun tahtına oturacaktı.

Kürtler Nuhun hangi oğlundan gelir?

Yafes

Aşkenaz Kitim

10 satır daha

En eski Türkler kim?

Nuh peygamberin oğullarından Yâfes’in ”Türk” adlı oğlunun neslindendir. Türk milletinin kökünün dayandığı ”Türk” adındaki insan, insanlığın ikinci babası Hz. Nuh Aleyhisselam’ın oğlu Yâfes’in oğlu olan kişidir.”20 Tem 2013

Ilk Türk nerede doğdu?

Türk toplumlarını teşkil eden “Amerind – Beyaz Irk” melezi Ön Türk‘ler, tarih sahnesine iki koldan (Aral Gölü ve Tanrı Dağları) çıkmış, bu iki kol 4.000 Yıl önce ÖTÜKEN’de birleşerek yeni bir toplum oluşturmuştu. M.ö. 2.000 li yıllarda ortaya çıkan bu toplum artık Kendisine “Türk” demeye başlamıştır.29 Eyl 2013

Lütfen İçeriği Puanlayın

0 / 12

Your page rank:

Yorum yapın